Малі епіграфічні написи Михайла Китриша

вкл. 30 березня 2018. Опубліковано в Популяризація гончарства

Кераміка, що зберігається в музейних зібраннях, є унікальним джерелом для керамологічних студій сучасних науковців. Здебільшого вона «безіменна». І навіть якщо колекція авторська, не завжди чітко встановлені часові межі виготовлення виробів. Для достовірного атрибутування виробу важливими є авторські підписи на глиняних виробах. У Національному музеї-заповіднику українського гончарства зберігається найбільша в Україні колекція кераміки заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка та Премії імені Данила Щербаківського Михайла Китриша. За своє творче життя майстер виготовив чимало творів, за якими можна простежити всі типологічні групи української народної кераміки: зооморфні скульптури, ужитковий посуд (миски, горщики, глечики, пасківники, куманці тощо), дрібну пластику (свистунці, монетку, скульптури малих форм), оздоблювальну кераміку (панно, свічники, вази, квітники, прикраси), культові й обрядові предмети (куришки), будівельні матеріали (кахлі) тощо. Більшість робіт опішненського гончаря підписані автором, що значно спрощує їхню атрибуцію. Ці підписи достатньо різноманітні й можуть слугувати окремим джерелом для епіграфічних та керамологічних досліджень.

Оксана Ликова,
науковий співробітник