Шановні відвідувачі!

Із 13.05.2020 року опублікована нова версія сайту, яка працює за постійною адресою http://opishne-museum.gov.ua/. Вся оновлена та актуальна інформація буде розміщуватися на новому сайті.
Будете на екскурсії в Полтаві, то не забудьте завітати і до нас.

вкл. 10 лютого 2014.

«Вишивала дівчина, вишивала,

 У сорочку білую  душу вклала.

 Вишивала дівчина, вишивала,

 Чорну і червоную нитку клала»

   У фондах Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному зберігається понад п´ятисот унікальних традиційних українських сорочок. Завдяки етнографічним експедиціям, співробітниками музею зібрана чимала колекція вишиванок з усіх регіонів України: Полтавщини, Сумщини, Черкащини, Київщини, Чернігівщини, Харківщини,  Івано-Франківщини, Тернопільщини, Львівщини, Чернівеччини, Волині.  

   Традиційним одягом українців є вишита сорочка. Їх носили як жінки, так  і чоловіки. У жіночій сорочці найдавніший вишитий елемент був рукав, а саме його верхня частина — «полик». З часом сорочки набули регіональних відмінностей. Так, на лівому березі Дніпра вони не мали комірця, а зав'язувалися шнурком, на правому березі −мали комірець, часом стійку. Розпірку сорочка мала зпереду, лише бойки й лемки мали її з лівого боку. Верхня частина сорочки була з тонкого полотна, нижня −з грубого й називалася «підтачка».

  Споконвіку українські жінки й чоловіки свято шанували одяг, а особливо вишиванку. Одягти білу сорочку в неділю чи свято було обов’язковоюумовою, відступати від якої не міг найбідніший селянин. «Хоч латаненька, аби біленька», – говорить народне прислів’я.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Замовити екскурсію