Шановні відвідувачі!

Із 13.05.2020 року опублікована нова версія сайту, яка працює за постійною адресою http://opishne-museum.gov.ua/. Вся оновлена та актуальна інформація буде розміщуватися на новому сайті.
Будете на екскурсії в Полтаві, то не забудьте завітати і до нас.

Друк

Автор: Museum. Опубліковано в 2015

До нього не звертаються зі словами: «Ваша величносте!», та й сам він не прихильник світських почестей, однак видає Дмитра Короля його дивовижно-витончена мова паперового мережива, якою він спілкується із глядачами своїх виставок. Побачивши твори цього мистця, одразу ж усвідомлюєш його творчу могутність і безмежжя фантазійних обріїв…

Власний «Світ витинанки» Дмитро Король – мистець із Кременчука, що в Полтавщині, художник, майстер народного мистецтва, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член Національної спілки художників України – презентував у Опішному 12 березня 2015 року. На час експонування його творів один з виставкових залів Центру розвитку духовної культури Національного музею-заповідника українського гончарства перетворився на «Королівську» резиденцію, де панує ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ ВИТИНАНКА.

Роботи Дмитра Короля відкрили перед глядачами вражаючий світ українських культурних традицій, споконвічно народних мотивів та образів, які в його авторському виконанні набули сучасного увиразнення. «Дерево життя», «родина», «вазони квітів», «краса природи», «святкові», «національні» – теми, що надихнули мистця до створення презентованих творів. В експозиції виставки – понад 30 витинанок та серія ажурних книжкових закладок, створених у перші роки захоплення цим мистецтвом і нині. Вишукану майстерність Дмитра Короля у творенні одноколірних, традиційних для України витинанок доповнили мережані картини з гармонійним поєднанням кількох кольорів, технологію яких запозичено із сучасного китайського мистецтва. «Мої роботи в чомусь експериментальні, – розкриває деякі секрети творчості мистець. –Раніше пробував брати багато кольорів, та втрачалася композиція й ажурність. Зараз використовую кілька кольорів і більше прорізних деталей. Головне, щоб перший, основний колір був більш стриманим. З нього спочатку ріжу каркас, а потім підкладаю інші шари. Найкраще витинанка виходить на папері, призначеному для пастелі».

Своєму покликанню творчо «утнути» Дмитро Король відданий з перших студентських років. Як людину талановиту, його надихають й інші види мистецтва – передовсім образотворче, у якому віддає перевагу акварелі, та декоративно-ужиткове, що завжди залишається незміряним простором для уяви. Працюючи викладачем мистецьких дисциплін, до творчості залучає й вихованців навчального центру «Лідер», які цього року встановили рекорд України – створили найбільше панно з пластиліну за народними сюжетами, розміром 2,4х1,2 м.

Серед особистих здобутків Дмитра Короля – неодноразові перемоги у творчих конкурсах, персональні виставки та участь у всеукраїнських і міжнародних виставкових проектах. Свого часу однією з мистецьких сходинок для мистця стала участь у ІІ Міжнародному молодіжному гончарському фестивалі, що проходив у Опішному, де Дмитро здобув І місце в номінації «Декоративно-ужиткове мистецтво». «Відтоді, як з 2008 року почав брати участь у мистецьких заходах Опішного, щороку хочеться приїхати сюди не лише взяти участь, а й навіть просто подивитися та поспілкуватися з людьми», – зізнається Дмитро. Водночас мистець зауважив, що надалі для себе визначився: «Хотілося б і надалі більш поглиблено вивчати українську народну витинанку, її мотиви дерева життя, але в той же час трансформувати на сучасний лад. Можливо, навіть прив’язати витинанку до інсталяції, але так, щоб вона не втрачала свою народну сутність».

Експозиція представленої виставки вразила всіх присутніх.«Багатство української витинанки, яке є в його роботах, складає літопис української витинанки. В Опішному віддавна консолідується мистецький актив. Приємно, що цей актив не тільки гончарський, живописний, а й такий автентичний, який представлений тут сьогодні», – поділилася своїми враженнями директор Державної спеціалізованої художньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішному» імені Василя Кричевського Людмила Овчаренко. Наголосивши на національній культурній вагомості нинішньої виставки, директор Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Олесь Пошивайло побажав молодому мистцеві творчого зростання: «Мені хочеться, щоб ви стали королем королівської витинанки, щоб ви були королем сучасного українського мистецтва, того мистецтва, яке поєднує в собі і давнє, і традиції нового, які викликають захоплення духом доби. І оцей симбіоз старого та нового, думаю, зараз дуже важливий для того, щоб всі ми усвідомлювали себе єдиною, нероздільною нацією».

Дмитро Король – один з небагатьох майстрів Полтавщини, що займаються витинанкою, проте видно, що вже у його творчості це мистецтво має впевнене продовження. Залишається тільки незбагненною безмежна фантазія мистця й майстерність, завдяки якій він перетворює звичайний папір на дивовижний витвір мистецтва.{jcomments on}

Замовити екскурсію