Шановні відвідувачі!

Із 13.05.2020 року опублікована нова версія сайту, яка працює за постійною адресою http://opishne-museum.gov.ua/. Вся оновлена та актуальна інформація буде розміщуватися на новому сайті.
Будете на екскурсії в Полтаві, то не забудьте завітати і до нас.

вкл. 26 квітня 2019.

Писанка займає особливе місце в українській народній культурі. Перші писанки вчені відносять до часів язичницької Київської Русі. У дохристиянські часи писанка відігравала роль оберега. Ця традиційна функція, як і найдавніший орнамент, частково збереглася й досі: трикутники, спіралі, клинці, трироги й свастики – усе це знаки різних ритуалів і священних магічних чисел, які у свідомості сучасників не втратили оберегового навантаження.

Колись писанка мала таке велике символічне значення, що її не можна було купити: лише зробити самому або отримати в подарунок. У 1960-х роках відбулася трансформація писанки: від символу до сувеніра, а також предмета колекціонування. Нині колекціонування писанок – доволі поширене явище. Писанки продають на Великодніх ярмарках та через Інтернет.

У Меморіальному музеї-садибі філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа серед інших творів народного мистецтва представлено колекцію із 96 писанок, яку свого часу зібрав відомий учений. Майже всі писанки Леонід Сморж придбав у Західній Україні, ймовірно, під час поїздки 1983 року. Колекція об’єднує писанки з Івано-Франківщини, Тернопільщини та Закарпаття. Усі вони датовані 1970-ми – 1980-ми роками.

Леонід Сморж як справжній цінитель народного мистецтва купував писанки з оригінальним, автентичним орнаментом. В оздобленні писанок є як геометричні фігури, так і рослинні й тваринні мотиви: троянди, колоски, оленята, пташки, коники. Малюнки дуже ніжні, мініатюрні й тоненькі. Кожен символ має своє значення: безконечник, наприклад, означає вічність; хрест є символом Бога; трикутник символізує чоловіка та жінку в сім’ї; драбинка розповідає про людину, яка прагне до вищого; дерево на писанці перетворюється на дерево життя.

Серед експонованих у Музеї-садибі глиняних виробів, народних ікон, вишитих рушників колекція писанок виглядає як яскраве диво Великодніх свят, що наповнює душу світлою радістю!

 

Підписи до фото:

  1. Писанки з колекції Леоніда Сморжа. Міські Млини, Полтавщина. 2019.Фото Інни Прокопенко. Національний музей-заповідник українського гончарства, Меморіальний музей-садиба філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа

Інна Прокопенко,

в. о. завідувача Меморіального музею-садиби
філософа й колекціонера опішненської кераміки
Леоніда Сморжа

Замовити екскурсію