Шановні відвідувачі!

Із 13.05.2020 року опублікована нова версія сайту, яка працює за постійною адресою http://opishne-museum.gov.ua/. Вся оновлена та актуальна інформація буде розміщуватися на новому сайті.
Будете на екскурсії в Полтаві, то не забудьте завітати і до нас.

вкл. 23 вересня 2010.

Етнолог, молодший науковий співробітник Відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України Стефанія Гвоздевич та Ростислав Будзан – онук Катерини Матейко – біля світлини українського керамолога, етнолога, музеолога Катерини Матейко. 30.06.2010. Опішне, Полтавщина. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному

Книга – це вікова мудрість людства, яка допомагає збагнути красу і велич рідного слова, пробуджує любов до рідного краю, відкриває нові імена. Вона – джерело і скарбниця знань. Тож невипадково бібліотека є храмом мудрості, що виконує важливу духовну місію, залишаючись дзеркалом і пам’яттю народу, держави, центром їхньої духовності. Це одне з найвагоміших надбань цивілізації.
Гончарська Книгозбірня України – республіканська спеціалізована бібліотека, де впродовж багатьох років формується унікальна колекція літератури з проблем гончарства України та інших країн, науково-дослідний та інформаційний центр Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Своєю діяльністю Книгозбірня сприяє збереженню й популяризації унікальної гончарної спадщини українства. Її фонди налічують близько 100 тисяч одиниць зберігання. Це справжня скарбниця для науковців, студентів, дослідників гончарства, керамологів.
Одним з аспектів діяльності Гончарської Книгозбірні України є зберігання особистих бібліотек відомих дослідників гончарства, народних майстрів-гончарів, художників-керамістів, зокрема Юрія Лащука, Василя Гудака, Олександра Тищенка, Олеся Пошивайла, Петра Ротача, Олександри Селюченко, Трохима Демченка, Володимира Онищенка, Лідії Трегубової, Леоніда Сморжа та інших.
2006 року, за сприяння етнографа Стефанії Гвоздевич, фонди нашої Книгозбірні поповнилися унікальною бібліотекою Катерини Матейко, відомої дослідниці гончарства, керамолога, етнографа, яка здійснювала активну пошукову діяльність у західних областях України протягом 40-х – 80-х років ХХ століття. Предметом її досліджень були також основні галузі господарства населення Бойківщини, Гуцульщини, Полісся. Впродовж багатьох років Катерина Матейко, працюючи в Музеї етнографії та художнього промислу АН УРСР у Львові, займалася збиранням, дослідженням, колекціонуванням народних скарбів: гончарних виробів, одягу, вишивки, плетіння, в’язання, тканин.

І весь час з великою пошаною та любов’ю дослідниця зверталася до книг, черпаючи з них, як із життєдайного джерела, знання, необхідні для наукових досліджень. Колекція видань, які упродовж усього життя разом з чоловіком, відомим етнографом Антоном Будзаном, збирала Катерина Іванівна, комплектуючи особисту бібліотечку, вражає тематичною широтою. Тут можна знайти книги з мистецтва, етнографії, археології, природознавства, медицини, мовознавства й літературознавства, педагогіки. Фонд наукової літератури представлений різноманітними довідниками, словниками, енциклопедіями. Багато унікальних книг ХІХ – початку ХХ століття. Зокрема, видання Полтавського губернського земства за 1882 та 1883 роки «Мотивы малороссийского орнамента гончарных изделий» вже давно стало бібліотечним раритетом. Значна частина книг, що увійшли до зібрання, видана німецькою, польською, чеською, угорською, французькою мовами. Багато видань з автографами та дарчими написами авторів. У бібліотеці зібрано книги, наукові збірники, автореферати дисертацій відомих дослідників гончарства Юрія Лащука, Давида Гобермана, Лесі Данченко, Бориса Бутника-Сіверського, Ірини Сакович та інших.


Етнолог, молодший науковий співробітник Відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України Стефанія Гвоздевич, Ростислав Будзан – онук Катерини Матейко, та мистецтвознавець, художник декоративно-ужиткового мистецтва, старший викладач факультету архітектури та містобудування Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького Оксана Янощак-Пшибила під час огляду виставки «Катерина Матейко (1910–1995): життя і творчість на світлинах і в архівних документах». 30.06.2010. Опішне, Полтавщина. Фото Тараса Пошивайла. Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному

В окремому розділі містяться монографії, наукові статті (близько 40), повідомлення, виступи, написані Катериною Матейко. Загалом бібліотечка вченої налічує близько 2 тисяч екземплярів.
Книги відкривають характер людини, її внутрішній світ. Опрацьовуючи підбірки літератури з бібліотеки дослідниці, мимоволі спадає на думку, що в житті Катерини Іванівни книги відігравали надзвичайно важливу роль. Вони були її друзями, порадниками, допомагали в наукових пошуках. Книги були не тільки для роботи, а й для душі. Поряд із солідними академічними виданнями – томики віршів Тараса Шевченка, Климентія Зіновієва, Федора Тютчева, збірки українських народних пісень, адже Катерина Матейко була закохана в поезію, українську народну пісню.
Серце Катерини Іванівни було завжди відкрите для людей, і вони пам’ятають відому дослідницю.
З нагоди 100-річчя від дня народження відомого українського керамолога, етнолога, музеолога, кандидата історичних наук Катерини Матейко (1910–1995), нещодавно в рамках
ІІ Тижня Національного Гончарного Здвиження в Опішному «Здвиг-2010» відбувся Міжнародний керамологічний симпозіум «Гончарство Гуцульщини і Покуття: ідеологічні міфи й історичні реалії», а також керамологічна виставка «Катерина Матейко (1910–1995): життя і творчість на світлинах і в архівних документах», де представлялися унікальні матеріали з особистої бібліотечки дослідниці.
Людину оточує світ, створений її працею. Життя Катерини Матейко варте наслідування, творчий спадок гідний пошанування.
Середньовічний мислитель Еразм Роттердамський сказав: «Моя батьківщина там, де моя бібліотека». Я впевнена, що частина душі Катерини Іванівни Матейко назавжди поселилася в нашій Книгозбірні.
 

Ольга Карунна,
провідний бібліотекар
 Гончарської Книгозбірні України{jcomments on}

Замовити екскурсію