Виставка художньої кераміки в Опішному

вкл. 22 лютого 2012. Опубліковано в Популяризація гончарства

Ігор Береза. Скульптура «Білим по чорному». Львів. 2011.Фото Тараса Пошивайла.Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Національний архів українського гончарства

Опішне на сьогодні є одним із небагатьох діючих гончарних осередків України. Тут, на базі Національного музею-заповідника українського гончарства й Інституту керамології – відділенні Інститутународознавства НАН України, сформувався потужний науково-дослідний центр із вивчення, збереження й популяризації української гончарної спадщини. Тому логічно, що саме в гончарній столиці в липні 2009 року в рамках І Тижня Національного Гончарного Здвиження «ЗДВИГ-2009» було відкрито І Національну виставку-конкурс художньої кераміки «КерамПІК у Опішному!». За словами її ініціатора директора Інституту керамології, доктора історичних наук, професора, керамолога Олеся Пошивайла творче змагання мало «на меті виявлення й показ сучасних досягнень українських народних майстрів-гончарів і художників-керамістів, визначення кращих творів у галузі художньої кераміки…, популяризацію творчості мистців та їхніх робіт» (Vivat, crescat, floreatКерамПік у Опішному! Переднє слово Олеся Пошивайла. Перша Національна виставка-конкурс художньої кераміки «КерамПІК у Опішному!» (2 липня – 30 жовтня 2009): Альбом-каталог /Автор-упорядник Олесь Пошивайло; куратор Виставки-Конкурсу й пошукач інформаційних матеріалів Світлана Конюшенко. – Опішне: Українське Народознавство, 2010. – С.14 (Академічна керамологічна серія «Україна Гончарна», випуск І).

2011 року вже традиційно мистецьке дійство відбулося втретє. Виставка-Конкурс об’єднала кращих художників-керамістів з Києва, Львова, Харкова, Одеси, Ужгорода, Луцька, Полтави, Миргорода, Опішного (Полтавщина), Косова (Івано-Франківщина), Бахчисарая та Сімферополя (АР Крим). У номінації «Народна кераміка» переважали роботи майстрів із Опішного (Полтащина), Бубнівки (Вінниччина), Ялти (АР Крим).

Оскільки Журі провело суворий попередній відбір заявлених робіт, Виставка-Конкурс зібрала унікальні твори, які гідно репрезентували сучасне мистецьке обличчя української кераміки. Широкий географічний діапазон заявлених учасників представляв різні напрямки й школи. В цьому теж неординарність події, оскільки останнім часом відбуваються переважно персональні виставки окремих мистців, які показують поступальний розвиток (чи занепад) в роботі окремо взятої творчої особистості. Виставка ж «КерамПІК у Опішному!» дає не тільки загальний сучасний зріз, а й, за умови регулярності, дозволяє уявити тенденції й перспективи розвитку художньої кераміки загальноукраїнського масштабу.

За перемогу в ІІІ Національній виставці-конкурсі художньої кераміки «КерамПІК у Опішному!» змагалися 50 авторів (80 робіт) у номінації «Академічна кераміка» й 20 авторів (64 роботи)  – в номінації «Народна кераміка».

Володарем Гран-прі в номінації «Народна кераміка» став заслужений працівник культури України, гончар Юрко Пошивайло (Опішне, Полтавщина) за твір «ДНК мого роду». Серед художників-керамістів головну нагороду отримав член Національної спілки художників України, художник-кераміст Ігор Береза (Львів) за твір «Білим по чорному».

Нині конкурсні роботи експонуються в Мистецькій галереї Центру розвитку духовної культури Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Тож до кінця травня 2012 року її відвідувачі мають можливість ознайомитися з конкурсними творами, скласти власне враження про побачене, віднайти «свою» роботу.

Запрошуємо всіх долучитися до прекрасного. Поспішайте до Опішного! Приємного Вам перегляду й незабутніх вражень!

Юрко Пошивайло. Композиція «ДНК мого роду». Опішне, Полтавщина. 2011.Фото Тараса Пошивайла.Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Національний архів українського гончарства{jcomments on}

екскурсовод Лариса Гавриш