Омська філія Інституту археології та етнографії Сибірського відділення Російської академії наук (ОФ ІАЕ СВ РАН)

вкл. 16 лютого 2011. Опубліковано в Популяризація гончарства

Заснована постановою №217 Президії Сибірського відділення Російської академії наук від 12 квітня 1991 року. Директор – професор Микола Аркадійович Томілов.

Омська філія Інституту археології та етнографії Сибірського відділення Російської академії наук проводить дослідження за пріоритетними напрямками сучасної історичної науки – археології, етнографії, етноархеології, культурології й історичного музеєзнавства.

У її структуру входять:

• Сектор археології

(завідувач – кандидат історичних наук, доцент Сергій Пилипович Татауров)

• Сектор етнографії

(завідувач – кандидат історичних наук, доцент Олександр Геннадійович Селезньов)

• Сектор історичного музеєзнавства

(завідувач – кандидат історичних наук Михайло Андрійович Корусенко)

• Музей народів Сибіру

(завідувач – кандидат історичних наук Михайло Андрійович Корусенко).

В Омській філії діє Секція Вченої ради Інституту археології та етнографії Сибірського відділення Російської академії наук.

У своїй роботі Омська філія Інституту археології та етнографії Сибірського відділення Російської академії наук вивчає давні й сучасні культурно-історичні процеси на території Євразії, зокрема:

проблеми етногенезу, палеоантропології, реконструкції етносоціальних

процесів у епохи палеозаліза й середньовіччя, історії перших класових

утворень, зв'язку давніх і середньовічних культур Північної, Центральної

і Східної Азії й суміжних  територій;

традиційну культуру, ідеологію і соціальну організацію корінного населення

Сибіру й Далекого Сходу, традиційну матеріальну й духовну культуру

російського населення Сибіру, сучасні етнічні процеси в азіатській частині Росії;

проводить інноваційні, експертні, дослідницькі й реставраційні роботи зі збереження історико-культурної спадщини під час спорудження новобудов. Окрім того, серед напрямків досліджень наукової установи – розробка проблем історичного музеєзнавства, вивчення культурної спадщини народів Росії, опрацювання наукових основ регулювання соціально-економічних, політичних і культурних процесів народів Сибіру. Окреме місце займає дослідження проблем нового напряму в російській науці – етноархеології. Також учені вивчають і аналізують сучасні етнічні процеси.

У березні 1993 року було створено пошукову групу, яка працює в етноархеологічному напрямі за темою фундаментального дослідження «Этнографо-археологічні комплекси: проблеми культури й соціуму» (керівник – доктор історичних наук, професор Микола Аркадійович Томілов).

Співробітники Омської філії щорічно проводять археологічні, етнографічні й комплексні археологічно-етнографічні і історико-етнографічні експедиції в різні регіони Західного й Південного Сибіру.

Результати їх досліджень знайшли відображення в численних виданнях наукової установи. Окрім монографій, інформаційної, наукової й методичної літератури, видано багатотомні серії:

• «Интеграция археологических и этнографических исследований»;

• «Культура народов мира в археологических и этнографических собраниях российских музеев»;

• «Культура народов России»;

• «Новое в археологии Среднего Прииртышья»;

• «Этнографо-археологические комплексы: проблемы культуры и социума»;

журнал«Культурологические исследования в Сибири».

Омська філія Інституту археології та етнографії Сибірського відділення Російської академії наук виступає організатором наукових заходів різного масштабу:

• Міжнародного наукового семінару «Інтеграція археологічних і етнографічних  досліджень» (проводиться щорічно з 1993 року в різних містах – Владивостоку, Москві, Нальчику, Новосибірську, Омську, Санкт-Петербурзі, Уфі, Красноярську, Казані, Ханти-Мансійську /Російська Федерація/, Алмати /Казахстан/, Одесі /Україна/);

• Міжнародної науково-практичної конференції «Німці Сибіру: історія й культура» (1993, 1996, 1999, 2002, 2006, 2010);

• Міжнародної наукової конференції «Етнічна історія тюркомовних народів Сибіру і суміжних територій» (1992, 1998);

• Всеросійської наукової конференції «Російське питання: історія і сучасність» (1992, 1994, 1996, 1999, 2005);

• Всеросійської наукової конференції «Історичні читання пам'яті М.П.Грязнова» (1992, 1995, 1997, 2000, 2004, 2009);

• Всеросійської наукової конференції «Археологічні мікрорайони Північної Євразії» (1994, 1998, 2004, 2008);

• Всеросійської наукової конференції «Культура росіян в археологічних дослідженнях» (2002, 2005, 2008);

• Міжнародної наукової конференції«Ісламська цивілізація напередодні XXI століття (до 600-річчя ісламу в Сибіру)» (1994);

• IV Міжнародної наукової конференції «Росія і Схід: проблеми взаємодії» (1997);

• V Конгресу етнографів і антропологів Росії (2003);

• Міжнародної науково-практичної конференції «Казахи Росії і суміжних країн: історія і сучасність» (2009).

• наукового семінару «Етнографо-археологічні комплекси Західного Сибіру» (проводиться з 1993 року; співорганізатор – Омський державний університет імені Федора Достоєвського).

Поштова адреса:

проспект Карла Маркса, 15, Омськ, Російська Федерація, 644024,

Омська філія Інституту археології та етнографії СВ РАН

Телефон: +7 (3812) 268858; 371748{jcomments on}

Факс: +7 (3812) 371748

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.;  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

За матеріалами сайту http://osc.okno.ru/departments/ofoiiff.htm