НАЗАВЖДИ В ОПІШНОМУ

вкл. 01 березня 2011. Опубліковано в Популяризація гончарства

Будівля Кричевського-Лебіщака

Цього року Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному безперечно порадує відвідувачів Гончарської столиці України. 30 червня 2011 року в рамках ІІІ Тижня Національного Гончарного Здвиження в Опішному «Здвиг-2011» на «Будівлі Кричевського–Лебіщака» (колишнього Опішнянського гончарного показового пункту Полтавського губернського земства) відбудеться відкриття першої в нашій державі СТІНИ ГОНЧАРНОЇ СЛАВИ УКРАЇНИ. Фасад цієї історичної споруди прикрашатимуть п’ять унікальних меморіальних дошок найвидатнішим українським постатям: Василю Кричевському (1873–1952) – творцю українського архітектурного стилю, фундатору модерної книжкової графіки, маляру й сценографу, ученому й педагогу, дизайнеру і художнику кіно, автору Великого й Малого Державних гербів України, який неодноразово бував у Опішному, колекціонував опішнянську кераміку й учився тут гончарювати. За його проектом 1916 року було споруджено будівлю колишнього Опішнянського гончарного навчально-показового пункту Полтавського губернського земства; Юрку Лебіщаку (1873–1927) – знаному технологу-керамісту, завідувачу Опішнянським гончарним навчально-показовим пунктом Полтавського земства (1912–1921); Єлизаветі Трипільській (1881–1958) – першій в Україні жінці-скульптору, яка започаткувала національний характер української скульптури, уродженці Опішного; Сергію Васильківському (1854–1917) – талановитому живописцю, автору численних живописних полотен із пейзажами та хатами Опішного, який упродовж 1900–1916 років неодноразово бував у Опішному, де спілкувався з місцевими гончарями; Опанасу Сластьону (1855–1933) – відомому живописцю, графіку, архітектору, мистецтвознавцю й етнографу, одному із співзасновників українського архітектурного стилю, який неодноразово бував у Опішному, де спілкувався з місцевими гончарями, мав псевдоніми «Опішнянський гончар», «Гончар»; Остапу Ночовнику (1853–1913) – самобутньому гончарю, творцю барокової глиняної скульптури, уродженцю Міських Млинів.

Над створенням меморіальних шедеврів працюють провідні скульптори України: Володимир Одрехівський, Іван Самотос, Микола Білик та Юлій Синькевич, які особисто представлятимуть свої роботи на офіційній частині відкриття СТІНИ ГОНЧАРНОЇ СЛАВИ УКРАЇНИ.

Єлизавета Трипільська Василь Кричевський Опанас Сластьон
Сергій Васильківський Юрко Лебіщак