Шановні відвідувачі!

Із 13.05.2020 року опублікована нова версія сайту, яка працює за постійною адресою http://opishne-museum.gov.ua/. Вся оновлена та актуальна інформація буде розміщуватися на новому сайті.
Будете на екскурсії в Полтаві, то не забудьте завітати і до нас.

Глиняний посуд у домашньому побуті

вкл. 28 травня 2010. Опубліковано в Популяризація гончарства

Oлена Єщенко,
екскурсовод Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному


Нині все частіше люди надають перевагу виробам, виготовленим із натуральних матеріалів, вони хоча й дорожчі за сучасні – синтетичні, але екологічно чисті й не шкодять здоров’ю.
З давніх-давен у традиційному побуті українців використовувалися вироби з льону, коноплі, вовни, побутовий посуд, здебільшого, був глиняний. Сьогодні рідко можна купити річ, виготовлену із натуральних перевірених часом матеріалів, та це не стосується кераміки. Адже будь-яка страва, приготовлена в сучасному глиняному посуді, не втрачає смакові якості, їжа не окислюється, а вітамінів зберігає більше, ніж у скляному. Тож хочеться дати декілька корисних порад щодо використання глиняного посуду. Молоко, яке скисає в глечику, має більше вершків, за рахунок того, що глиняні стінки виробу вбирають у себе рідину, що сприяє збільшенню виділення жиру. Воду для пиття краще відстоювати у неполив’яному глечику, адже здавна відомо, що глина – чудовий адсорбент, оскільки вбирає в себе шкідливі домішки і зменшує їх вміст у воді.
А які неперевершені страви можна готувати в керамічному посуді як в газовій духовці, так і в мікрохвильовій печі. Тож горщик може стати незамінним помічником для кожної господині.

 Незамінним для випікання великоднього хліба є «ставчик» (в Опішному так називають глиняну форму для випікання паски), в такій посудині тісто гарно підходить і не пригорає. Ставчиками користуються і донині, в деяких помешканнях такі посудини навіть давні, адже вони добре зберігаються, оскільки використовуються лише один раз на рік. У домашньому господарстві знадобиться і макітра. В ній можна місити тісто, квасити капусту чи яблука або просто зберігати сипучі продукти.
Бажаючих придбати глиняні вироби чимало, тому і їдуть з усіх усюд до славнозвісної столиці українського гончарства – містечка Опішного, що в Полтавщині, за традиційним опішненським посудом. Та не кожен знає, як вибрати найміцніший та найякісніший. На жаль, керамічний виріб не завжди буває бездоганним. Щоб виявити дефект, який на перший погляд непомітний, достатньо поставити його на долоню і, тримаючи за дно, постукати по посудині пальцями, якщо посудина озивається дзвінким звуком – то виріб якісний і буде слугувати тривалий час, а якщо звук буде глухим і резонуючим – то це свідчить про те, що посудина має брак і її краще не використовувати для приготування їжі. Теракотовий (неполив’яний) посуд перед використанням потрібно додатково обробити, щоб убезпечити виріб від протікання. Для цього необхідно взяти посудину, наповнити її молоком та поставити у духовку, щоб покипіло 10 хвилин. Якщо немає молока, то можна змастити середину посудини маслом або смальцем і також поставити в духовку, щоб посудина «просмажилася». Після цього в ній можна, не боячись, готувати смачні страви чи топити молоко. Але слід пам’ятати, що теракотовий посуд ні в якому разі не можна мити миючими засобами, варто використовувати лише гарячу воду, оскільки пориста структура кераміки вбирає в себе хімікати, які погано вимиваються.
А щоб святково подати страву до столу, можна використовувати традиційний полив’яний посуд (святковий), який у давнину також використовували лише на свята. Тож майоліка, оздоблена вишуканим рослинним орнаментом яскравих кольорів: червоного, зеленого, блакитного, білого та чорного, – стане окрасою вашого столу.
Смачного! Та доброго вам здоров’я!{jcomments on}

Замовити екскурсію