. Опубліковано в Поточні статті

Цього року вся Україна урочисто відзначала 200-ліття з дня народження видатного українського поета, письменника, художника, громадського й політичного діяча, фольклориста, етнографа Тараса Григоровича Шевченка. З цього приводу в країні прокотилася перша й найбільша хвиля пошанування Кобзаря. Оскільки творчість Тараса Шевченка досі є актуальною, Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному продовжив ці заходи влаштуванням окремої виставки, створеної зусиллями видатних українських художників-керамістів. Так у Музеї мистецької родини Кричевських відбулася Церемонія офіційного відкриття виставки гончарської шевченкіани та творів лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка – Івана Білика, Михайла Китриша, Василя Омеляненка, Петра Печорного.

Одномоментно відбулося відкриття першої персональної виставки творів гончаря Олександра Шкурпели (Опішне, Полтавщина) «Промова гончаря». Директор Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, доктор історичних наук, заслужений діяч науки і техніки України, професор Олесь Пошивайло з приводу теми Тараса Шевченка в гончарстві та творчості Олександра Шкурпели зазначив: «Українські гончарі впродовж усього XX століття поверталися до теми Тараса Шевченка й намагалися втілювати його образ у глині. Вони ліпили не лише його образ, а й намагалися відтворити сюжет, а саме героїв його творів. Творчість Тараса Шевченка сьогодні, як ніколи, є актуальною. Це виявляється в тому, що, читаючи його твори, поезію, відчуваємо, що він писав не лише про середину XIX століття, він, по суті, пророкував, що буде в XXI столітті. Серед українських гончарів є теж своєрідні пророки, які багато років працювали з глиною. Ми сьогодні говоримо не лише про прадавніх гончарів, які творили гончарну культуру, а й намагаємося вшанувати їхніх послідовників, хто міцно засвоїв їхні поради, настанови і вже на новому витку історії творить літопис українського гончарного буття. Одним з тих, хто продовжив гончарне ремесло Опішного, є талановитий опішненський майстер Олександр Шкурпела».

Тему шевченкіани продовжило відкриття виставки опішненських тарелів співробітників творчої майстерні Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному – гончарки Олени Мороховець та малювальниці Ірини Мирко (Опішне, Полтавщина) – «Заповіти українського Пророка». У декоруванні 15 глиняних тарелів майстрині використали шевченківське слово.Олена Мороховець так прокоментувала виставку: «Мені приємно, що Тарас Шевченко – це мій земляк. Дуже приємно було працювати над цією роботою. Я думаю, що всі оцінять наш успіх в пошуках форм і мальовки».

Завершила низку заходів Церемонія офіційного відкриття: меморіальних дощок Івану Гладиревському (1849–1919) – видатному українському гончарю-посуднику, творцю архітектурної кераміки стилю модерн (автор: заслужений художник України, доцент Микола Білик, 2014), Осипу Білоскурському (1883–1943) – славетному технологу-керамісту, найвидатнішому організатору гончарного шкільництва й виробництва в Україні, автору перших підручників з гончарної технології (автор: скульптор Володимир Цісарик, 2014), та подружжю корифеїв української кераміки: Гаврилу Пошивайлу (1909–1991) – гончареві-посуднику, мисочнику, заслуженному майстру народної творчості України, та Явдосі Пошивайло (1910–1994) – гончарці-малювальниці, фундаторці першого в Україні приватного музею гончарства (автор: народний художник України, заслужений діяч мистецтв України Василь Ярич, 2014) – на Стіні Гончарної Слави України. Ця подія стала ще однією гарною нагодою зібратися всій великій родині Пошивайлів разом.

Честь відкрити меморіальні дошки мали опішненський гончар Олександр Шкурпела, художник-кераміст, член Національної спілки художників України, заслужений художник України Ганна-Оксана Липа та гончар, заслужений майстер народної творчості України, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького Микола Пошивайло.

Виставки тривають і будуть захоплювати своєю величчю численних відвідувачів Національного музею-заповідника українського гончарства. Тож завітайте й пориньте в неповторний світ шевченківських образів та традицій гончарства Опішного!{jcomments on}