Шановні відвідувачі!

Із 13.05.2020 року опублікована нова версія сайту, яка працює за постійною адресою http://opishne-museum.gov.ua/. Вся оновлена та актуальна інформація буде розміщуватися на новому сайті.
Будете на екскурсії в Полтаві, то не забудьте завітати і до нас.

Публікації Леоніда Сморжа

вкл. Четвер, 28 лютого 2019, 14:50. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

1-10. Сморж Л. О., Чирка В. В. Мистецтво як засіб гармонізації і психологічного захисту людини // Вісник Київського міжнародного університету. Серія: Психологічні науки: Збірник наукових статей. – К.: Київський міжнародний університет, 2005. – Вип. 7. – С. 153-162. 

Вояж до країни гончарства

вкл. Понеділок, 04 листопада 2013, 11:10. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

   

    Подорожуючи найвизначнішими куточками України, діти й підлітки – члени Донецького осередку Національної скаутської організації України «Пласт» – завітали й до Опішного. Місце розташування їх табору було невипадковим, адже маленькі вояжери хотіли більше дізнатися про традиційне українське гончарство. Близько тижня вони стояли табором на березі річки Ворскла в Міських Млинах. Під час відпочинку мандрівники відвідали Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному та його структурний підрозділ – Меморіальний музей-садибу філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Вони були настільки вражені, що захотіли спробувати себе в ролі маленьких гончарів.

70-річчю від Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників присвячується

вкл. Четвер, 19 вересня 2013, 14:46. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

   

   У жовтні 2013 року минає 70 років від Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників. Ми ніколи не забудемо про героїчні сторінки нашої історії й про ту страшну ціну, яку заплатило старше покоління за наше право на життя.

   Кавалер трьох бойових орденів, учений і колекціонер, поет і художник, спортсмен і мандрівник Леонід Сморж був свідком і учасником тих далеких подій. Про пережиті роки окупації, участь у бойових діях Великої Вітчизняної війни та багато іншого він написав у своїй книзі «Розповіді про незабутнє і незабутніх», яка незабаром вийде у видавництві «Українське Народознавство» Національного музею-заповідника українського гончарства. А поки що до вашої уваги кілька уривків із книги.

Вас знімала неприхована камера

вкл. Четвер, 15 серпня 2013, 10:40. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

 

Відвідувачі Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Міські Млини, Полтавщина. Червень-липень 2013. Національний музей-заповідник українського гончарства, Національний архів українського гончарства. Фото Вікторії Зубань та Інни Прокопенко

РОДИННІ ОБЕРЕГИ

вкл. Понеділок, 29 липня 2013, 20:50. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

 

 

   Провести майстер-клас, коли тобі лише 12 років, справа непроста. Проте Віталій Заліський у ролі наставника відчуває себе досить упевнено.

  От і в Меморіальному музеї-садибі філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа разом із мамою Вікторією Василівною Віталій навчав вихованців Полтавського обласногодитячо-юнацького оздоровчого табору «Еколог» ліпити дитячу іграшку.

МАТЕРИНСЬКА МОЛИТВА

вкл. Середа, 24 липня 2013, 12:59. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

 

  Леонід Опанасович Сморж був незвичайною людиною. Він цінував кожну хвилину свого життя. Намагався все встигнути. Вчився, займався спортом, подорожував, писав наукові праці, малював, писав вірші, збирав твори народного мистецтва. Може, тому що ще зовсім юним  в окопах Великої Вітчизняної війни він вже зрозумів ціну людського життя й смерті. Такими були й найближчі друзі Леоніда Сморжа, ті, з ким він виріс, ті, хто в тяжкі лихоліття війни, вижили, вистояли, перемогли. Серед них – ветеран Великої Вітчизняної війни майор у відставці Григорій Павлович Ткаченко.

КОТИЛАСЯ ТАРІЛОЧКА

вкл. П'ятниця, 19 липня 2013, 21:42. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

 

 

Дитячі розваги «Котилася тарілочка по крутій горі» в Меморіальному музеї-садибі філософа й колекціонера Леоніда Сморжа розпочалися з розгадування загадок, вікторини та складання пазлів. Потім на учасників дійства чекала весела естафета «Хто першим наповнить глечик», конкурси: «Краща господиня», «Хто більше знає про гончарство», «Краща малювальниця» та інші.

ДО САДИБИ НА ГОСТИНИ

вкл. Понеділок, 15 липня 2013, 07:42. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

 

П’ЯТИЙ ТИЖДЕНЬ НАЦІОНАЛЬНОГО ГОНЧАРНОГО ЗДВИЖЕННЯ В ОПІШНОМУ «ЗДВИГ–2013» у Меморіальному музеї-садибі філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа розпочався відвідинами учасників VІІ Міжнародного молодіжного гончарського фестивалю, що з’їхалися до гончарської столиці з Молдови, Румунії, Білорусі, Росії, Китаю і, звичайно ж, із різних куточків України.

ВЧИМОСЯ ГОНЧАРСТВУ

вкл. Середа, 10 липня 2013, 16:12. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

 
 
Ніна Дмитрівна Дубинка народилася в селі Губське, в Лубенщині.  Наприкінці 1990-х років приїхала до Опішного. Навчалася в Опішненській філії Решетилівського художнього училища у відомих майстрів: Олександри Селюченко, Михайла Китриша, Володимира Нікітчинка, Григорія Кирячка та інших. 
   Працювала творчим майстром на заводі «Художній керамік»,пізніше у Національному музею-заповіднику українського гончарства в Опішному, згодом навчала майбутніх художників-керамістів у Дитячій спеціалізованій художній школі-інтернаті «Колегіум мистецтв у Опішному». 

Вірші Леоніда Опанасовича Сморжа

вкл. Четвер, 21 лютого 2013, 09:30. Опубліковано в Садиба Леоніда Сморжа

Якщо Бог вирішив обдарувати людину, то обдаровує її сповна. Ми знаємо Леоніда Сморжа як філософа, науковця, колекціонера, художника, спортсмена, мандрівника. Але мало кому відомо, що Леонід Опанасович ще й писав надзвичайно прекрасні ліричні вірші. Навчаючись в університеті, він був учасником літературної студії під керівництвом Василя Чумака, до якої також входили Василь Симоненко, Борис Олійник, Вадим Крищенко, Микола Сом, Тамара Коломієць, Володимир Коломієць, Микола Сингаївський, Наталка Кащук. Майбутній філософ також «пробував» перо. Своє захоплення не полишав упродовж усього життя.

Найніжніші рядки Леонід Сморж присвятив своїй мамі – Анастасії Василівні Марченко:


Сіно пахне далекими снами,
Мріють зору у чорній імлі.
Ось вже заспаними голосами
Проспівали опівніч півні.

Замовити екскурсію